1983 az első magyar Himalája-expedíció éve. Te miért nem kerültél be a csapatba?
Ez nem szövetségi, vagy klubszervezés, hanem magánkezdeményezés volt. Összeálltak néhányan, akik együtt dolgoztak egy alpin munkán. Engem is hívtak, de nem tudtam feladni a vasutat, az az enyém... olyan sokat kaptam tőle. Pedig ezen a munkán a többszörösét kereshettem volna... Nem volt se pénzem, se hitem hozzá. Az expedíció a Satopanth megmászására indult egy új útra. Ez egy hétezres csúcs a Garhwal Himalájában (a Himalája egyik előhegységében), Indiában.
Hogyhogy nem volt hited? Túl voltál már egy hétezresen.
Igen, de ez falmászás lett volna és technikailag nagyon nehéz.
Elment viszont Jankovics Laci, aki nem jött haza többet. A legjobb barátod volt.
...pedig csak két évig másztunk együtt. Én csak hallomásból, elbeszélésből tudom, mi történt vele. Már a hegyhez is hosszú és fárasztó volt a felmenet, aztán technikailag nehéz terepen másztak napokon keresztül. Dékány Péter és Ozsváth Attila elindult a csúcs felé, a többiek viszont túl nehéznek találták és egyre jobban elfáradtak. Attiláék azt hihették, hogy a többiek majd mennek utánuk, de ők úgy döntöttek, inkább visszafordulnak. Laci, ahogy én ismertem, ezt valószínűleg nem bírta elviselni, a társának viszont az lehetett a felső határ. Egy ilyen falon lehetetlen társ nélkül feljutni, így aztán neki is vissza kellett fordulnia. Egy gerincen haladtak, technikailag nem számított túl nehéznek, össze sem voltak kötve. Ezt a balesetet a fáradtságon túl annak is tulajdonítom, hogy idegileg nem bírta elviselni, hogy nem mehetett föl. A Pamírról beszélgetve meséltem, hogy amikor egy társa miatt vissza kellett jönnie és nem jutott fel a Korzsenyevszkajára, már másnap képes volt eljönni velem. Pedig ilyenkor legalább két napot szoktunk pihenni.
Végül Attiláék sem jutottak föl. Előbb jött be a monszun, mint kellett volna, hirtelen leesett vagy másfél méteres hó. Bebújtak valami jéghasadékba, ott vészelték át az éjszakát. Közben lejött pár lavina, reggel úgy kellett kiásniuk magukat, csak egy hóalagúton át tudtak kijutni. Amikor kiértek, látták, hogy itt annyi a hó, hogy százszázalékos a lavinaveszély. Ebben képtelenség közlekedni. Azt hiszem, vártak egy napot, de akkor sem javult sokat a helyzet. Úgy gondolták, inkább fölfelé indulnak el, mint lefelé, de szinte biztosak voltak benne, hogy előbb-utóbb elkapja őket egy lavina. Meg is indult velük a hó. Két jégcsavarral voltak biztosítva, az egyik eltört, a másik elhajlott, de megtartotta őket. Ezek után aztán sikerült lejönniük.
Megtalálták Laci holttestét?
Nem. Belenéztek a falba, le is ereszkedtek egy keveset, de nem találták meg. Nagyon közel állt hozzám. Tudom, aljas dolog, amit most mondok, de ilyenkor felvetődik az emberben, hogy miért pont neki kellett meghalnia. És ha névsorolvasást tartok, nem találok abban a csapatban olyat, akire azt mondanám, hogy miért ő és miért nem más...
Jankovics László a Korzsenyevszkaja megmászása során
(l. az előző fejezetet - Szendrő Szabolcs felvétele)
(A sors tragédiája, hogy azóta mind Ozsváth Attila, mind Dékány Péter meghalt – a hegyek között. Előbbi 2002-ben, utóbbi 2000-ben. - NG)
Nincs mászótársam, meghalt a legjobb barátom, de akkor is csak arra tudtam gondolni, mint a kaukázusi balesetnél, és megint azzal próbálom magam vigasztalni, hogy szép helyen nyugszik, hegymászóhoz méltó helyen.
Ismertem az édesanyját, utána többször is meglátogattam. Biztos, hogy ő soha nem tudja feldolgozni. Amikor évekkel később mentünk a Kedar Dome-ra, kért, hogy próbáljuk megkeresni Lacit. Tudta, hogy halott, de hátha megtaláljuk legalább a holttestét. Mindig örült, ha elmentem hozzá, de ezek a látogatások a sebeket is fölszaggatták.
Már beszéltünk róla, hogy senki sem azért indul a hegyek közé, hogy meghaljon, de ha te elmész egy ilyen útra, sosem fordul meg a fejedben, hogy talán nem jössz vissza? Mert én bizony, bár sosem mondom senkinek, minden nagyobb külföldi utazásom előtt eljátszom ezzel a gondolattal. Pedig hol vannak az én kis kóborlásaim a ti mindennapos kockázataitoktól...
A nagy utaknál kötök biztosítást, ennél többet nem tehetek. Ha mégis bekövetkezik a legrosszabb, akkor inkább ott maradnék. A testnek mindegy, hol van, a lelkünk pedig úgyis mindig a szeretteinknél lesz.
Te személyesen láttál már ilyen balesetet, amikor ott fütyült el előtted a halál szele?
Idén tavasszal az Alpokban voltunk Balog Gézával és kis csapatával. A Mont Blanc-ra készültünk. Ők mentek elöl egy négyes csapatban, utánuk mi hárman. Kezdők is voltak közöttük. Odaértek egy kisebb felszökéshez és pont az egyik kezdő haladt elöl. Megpróbált fölmenni, de nem sikerült. Kicsúszott és elindult lefelé, láttam, hogy nem bír megállni. Géza volt a második. Abban a pillanatban, ahogy vége volt a kötélnek, már ő is repült, ő se tudott megállni. Aztán jött a harmadik, és a negyedik már úgy repült ki, mint akit kilőttek, megállíthatatlanul. És te csak ott állsz, nem tudsz segíteni nekik...
Ez egy hólejtő volt. Biztos láttál már tévében síugrót repülni. Már a mozgásáról látni, hogy az koordinált-e, tud-e magáról. Azt is pontosan látni, hogy mikor esik szét a mozgásuk. Nekem a látvány alapján az volt az érzésem, hogy egyikük sem tudja, mi történik vele. Később aztán elmondták, hogy végig észnél voltak, de mihelyt az egyik olyan pozícióba került, hogy fékezhetett volna, a másik már röpítette is tovább. Valami háromszáz métert csúsztak, pont egy gleccserhasadék előtt álltak meg. Az egyik fiún nem volt kesztyű, annak a kezét szabályosan meghámozta ez a kemény firnes hó. Géza fényképezőgépe odalett, de életben maradtak. Másnap Géza, a hámozott kezű meg én szívesen felmentünk volna újra, de ezt nem lehetett megtenni a többiekkel, cserbenhagyás lett volna, ráadásul esetleg napokat kellett volna várniuk ránk, míg visszaérünk...
1983 nyarán volt az utolsó mászásunk Jankovics Lacival. Azután ő már készült a Himalájára, viszont Péterváry Gábor megkérdezte, volna-e kedvem kimenni vele az Alpokba. Hogyne mentem volna, kezdő korom óta nem jártam az Alpokban. Meg kell jegyeznem, hogy én addig Gáborral egyetlen kötélhosszt sem másztam, túrán is csak egyszer voltunk együtt a Júliai-Alpokban. Ó egy évvel idősebb, de sokkal tapasztaltabb nálam és emellett abszolút kultúrember. Már amikor készülődtünk, előre bocsátotta, hogy megyünk ám Velencébe is. Gondoltam, mi a fenének kell nekünk Velencébe menni, amikor ott vannak a hegyek. Kati akkoriban figyelt fel rá, hogy milyen barbár módon fotózok... csak a hegyek, semmi más. Elmehettem volna a világ végére is, de csak az első hegytől számított az élet. Ma már másképpen nézem a dolgokat. Na, mondtam, ezt a Velencét talán kibírom valahogyan.
Gábor irodalom alapján állította össze a túrát. Ő a pannonhalmi gimnáziumba járt, ahol volt egy könyv, amit Gaston Rébuffat, kora egyik legkiválóbb alpinistája irt. Valaki lefordította, de csak pár másolat készült belőle. Gábor elolvasta, s volt benne egy leírás a Cassin-út megmászásáról, mely a Piz Badilére vezetett. Sokan úgy tartják, ez az Alpok legszebb fala. Mondta, hogy nagyon szép a fekvése, a kő stabil, nem potyog. Jó nehéz út, nagyon fogom élvezni. A másik, amit tervbe vett, a Königswand, amiről Kurt Diemberger könyvében lehet olvasni, annak a tetején volt a híres Habostekercs. Eredetileg betervezett egy harmadik utat is a Dolomitokban a Drei Zinnen középső tornyára. Gábornak azért is fontosak voltak ezek az utak, mert magyar páros addig még nem jutott föl ezekre a csúcsokra.
Svájcban, a Piz Badilenél kezdtük, bemelegítésként egy 3-4-es nehézségű gerincúttal. Itt azt írtam a naplómba, hogy már az is nehezemre esett, ahogy feljutottunk a táborba. Meleg volt, a zsák nehéz, legalább harminc kiló... Éjszaka nem tudtam aludni, egyre azon járt az eszem, mi lesz az úton.
A gerinccel semmi probléma nem volt. Szépen beálltunk a sorba, annyian mentek föl, hogy az ember körmenetben érezhette magát. Előttünk is mentek, utánunk is, nem lehetett megállni. Zavart a tömeg. Feljutottunk, aztán elindultunk lefelé. Az első kötélhosszakat még visszamásztuk, majd elkezdtünk ereszkedni. Igazából nem is ereszkedtünk, ahogy ilyenkor szokás, hanem totyogtunk lefelé. Odaértünk egy kis sziklatoronyhoz, amiről most már tudom, melyik oldalán kellett volna lejönnünk, de mi elindultunk a másik irányba. Velünk jött egy német páros is, jól együtt dolgoztunk velük. Két kötélhossz után úgy gondolták, nem jó helyen jövünk lefelé, ők inkább kimentek jobbra egy párkányon. Mi azonban még mindig láttunk ereszkedőgyűrűket, tehát folytattuk az utat lefelé. Aztán egyszer csak semmi sem volt a falban. Kiderült, hogy nem tudunk tovább jönni, de fel sem. A gerinc könnyű útnak ígérkezett, szinte semmi biztosító felszerelést nem hoztunk, csak pár éket. Elég sima fal volt, fizikai képtelenség lett volna biztosítás nélkül visszamászni. Úgy döntöttünk, tovább ereszkedünk a falon. Volt alattunk legalább 400 méter szint. Nem lévén biztosításunk, sziklabütyköket kerestünk, arra akasztottuk a kötelet, de míg Gábor ereszkedett, tartanom kellett a tenyeremmel, nehogy leugorjon. Szinte nem is kellett lehúzni a kötelet, jött magától. Nem tudhattuk, hogy lesz-e közben áthajlás, mert ha egy ilyen szakaszhoz érünk, csak helikopter hoz le onnan. így ereszkedtünk sötétedésig. Kikötöttünk egy kb. 2 méter hosszú, 40 centi széles sziklapárkányon, azzal, hogy ott éjszakázunk. Se hálózsák, se semmi. Ott üldögéltünk hajnalig, lógattuk a lábunkat. Dideregve töltöttük az éjszakát, reggelre jeges volt a fal. Aludni? Lehet, hogy elbóbiskol az ember pár pillanatra, de mindig azt álmodja, hogy esik és erre fölébred. Igazából ki se voltunk rendesen kötve, egy-két ékkel biztosítottuk magunkat.
Nem itt kellett volna lejönni...
Badile - bivak a sziklapárkányon
Badile - falkulcshely
Én Gáborban reménykedtem, ő meg bennem. Egy mászott útnál nagyjából tudhatjuk, mire számíthatunk, itt viszont csupa bizonytalanság minden. Ereszkedsz lefelé negyven métert és lehet, hogy képtelenség továbbhaladni. Ilyenkor esetleg vissza tudsz pruszikolni.
Mit csinálni?
Pruszikolni. Az egy csomófajta, aminek segítségével a kötélen lehet fölfelé közlekedni. Fölfelé tehát csúszik, de ha terhelem, akkor megszorul. Előfordulhat, hogy a fejedre esik egy kő, elveszíted az eszméleted, de a pruszik megtart. Volt már olyan baleset, hogy kicsúszott valaki és a csomó simán megtartotta volna, de ő ösztönösen is kapaszkodni próbált, elmarta a csomót. Ilyenkor nem tart, nem szorul. Végigégette a kezét a súrlódás. Ha csak egy pillanatra elengedi, azonnal megáll.
Elvileg tehát, baj esetén, vissza is mehettünk volna az utolsó ereszkedési pontig, de valahogy, keservesen, lekínlódtuk magunkat a hátralevő 200 méteren. Leértünk a gleccserre. Csakhogy nekem nem volt se síbotom, se bakancsom. Ahhoz ugyanis, hogy odaérjünk a beszálláshoz, előző nap kellett mennünk vagy hatszáz méter szintet. Mivel én rosszul közlekedem, mindig viszem a síbotokat és a havas részek miatt a bakancsot. A gerincen ezekre már nem volt szükség, ezért otthagytam a beszállásnál, gondolva, úgyis oda jutunk vissza. Most csak egyszerű mászócipő volt rajtam. Ez egy cseh gyártmányú gumírozott focicipőből készült úgy, hogy levágtuk a talpáról a stoplikat és ráragasztottunk egy fröcsi-talpat.
Most ebben kellett mennem a gleccseren. Nagyon kemény volt a hó, Gábornál volt valami kalapácsféle, azzal csapkodott ki lépéseket, mert még neki is szüksége volt rá, hogy meg tudjon állni, nemhogy nekem. Aztán egyik hasadékot ugráltuk át a másik után. Elég nehéz leereszkedés volt. Délutánra értük el a tábort. A völgy túloldalán éppen akkor szakadt ki több száz tonnányi kő, pár kilométerre tőlünk; szép és borzalmas látvány volt.
"Egyik hasadékon ugráltunk át a másik után"
A következő napot pihenéssel töltöttük, aztán elindultunk erre a bizonyos Cassin-útra. Még szerencse, hogy nem olvastam azt a könyvet, amelyikből Gábor az ötletet vette, így csak később tudtam meg, hogy az első mászást a 30-as években a legtechnikásabb mászók is három bivakkal hajtották végre. Öten indultak, de lefelé ketten a kimerültségtől meghaltak. Azt viszont tudtam, hogy a sportmászók egy nap alatt végigjárják; felrohannak a falon, aztán a gerincen leereszkednek. Itt nincs jég meg hó, csak szikla. Szép időnk volt, de tudtuk, hogy egy nap alatt biztosan nem csináljuk meg, mindenképpen bivakolnunk kell.
Az éjjel alig aludtam, négykor keltünk. Elég keservesen ballagtam el bakancs nélkül a beszállásig. Fantasztikus volt a fal meredeksége és a simasága. Harmincöt kötélhosszból másztunk végig 700 méteres falmagasságot. Néhol belefogtam a szögbe, de az igazi sportmászók ezt enélkül is megcsinálják. Elég nehezemre esett a tájékozódás, mert a szögek többfelé is elvezettek. Szerencsére Gábor nagyon jól felkészült a falból.
Egy öt kötélhossznyi, körülbelül 200 méter magas kémény következett.
Mi az a kémény?
Ezt úgy kell elképzelni, mintha tényleg egy kéményben lennél, olyan kéményben, amelyiknek az egyik oldala nyitott, de inkább egy nagyon széles repedéshez hasonlít. A kéményeket általában úgy szokás megmászni, hogy az ember nekiveti a hátát és a lábát a falnak és úgy araszolgat fölfelé. Ez több méter széles volt. Végig azon imádkoztunk, nehogy essen az eső, mert akkor az összes víz a kéményben jön le és jobb, ha az ember megtanul kopoltyúval lélegezni. Aztán felértünk egy párkányig, ahol éjszakázni akartunk. Reggeltől idáig tizenkét órát másztunk.
Hogyan lehet egyáltalán létezni egy ilyen, vagy akár hosszabb falmászás alatt? Úgy értem, enni, inni, aludni, anyagcserét folytatni...
Nem akarom túlságosan részletezni... nagydolgot csak párkányon lehet, illetve lehet máshol is, csak az már nagy baj. Beülőben ilyesmit csinálni..., de a kisdolog se könnyebb. Eleve mire megtalálja az ember... beülő kötés, nagy gatya, kis gatya... Néha jut belőle a nadrágba is. Enni napközben nem szokás, legföljebb majomeledelt, egy kis csokit, inni is keveset szoktunk. Persze, ha meleg van, nagyobb a vízigény. Pihenni mindig a standnál szokás. A függőstand, vagyis amikor lógok a kötélen, nagyon kellemetlen. Előfordulhat, hogy hosszú órákat kell lógni a beülőben, megvárni, mire a társ kimássza azt a kötélhosszt. Ez nagy falaknál, mondjuk a Yosemite-ben grániton néha egy napig is eltart. Ilyen helyeken sok a függőstand, a függőbivak.
Annyi szó esett erről a beülőről, meséld már el, mi az.
Széles hevederekből készül, a két combon és a derékon van egy-egy hurok és ezek nagyjából össze vannak kötve, hogy ne csúszkáljon le rólunk. Ha ebbe belelógok, megosztom a terhelést a derekam és a combjaim között.
Komolyabb ételt nem is szoktatok fölvinni?
De igen, kolbászt, szalonnát, vagy valami hasonló sűrűbb ételt, de azt csak a bivakhelyen esszük meg. Mászás közben minden egyében jár az eszünk, nem az evésen. Mindig sietni kell, sosem tudhatjuk, mikor Jön egy vihar. Minél kevesebb időt töltök a falon, annál valószínűbb, hogy élve lekerülök róla. Ez a bivakhely például egy elég kényelmes kis párkány volt...
El tudom képzelni...
De, tényleg, volt legalább 50 centi széles és tíz méter hosszú a párkány. Feküdni nem lehetett rajta, de a hátunkat nekivetettük a sziklának, és ücsörögtünk.
Alattatok pedig 400-500 méteres mélység.
Legalább ez benne a jó érzés. Beverünk pár szöget, kikötjük magunkat, ki lehet alakítani egy kis kötélhidat magunk előtt, egész jól elhelyezkedhetünk. El is voltunk egy darabig, most hoztam magammal pehelykabátot és orkánnadrágot, mégse sikerült valami melegre a bivak. Hamarosan havas eső kezdett esni, kitört a vihar. Hihetetlenül érdekes hangja van a közeli villámlásnak és dörgésnek. Sose tudod, beléd csap-e, vagy sem. A vasakat ilyenkor mindig le kell engedni a falba, olyan messze, amennyire csak lehet. A falon a dörgésnek egész más a hangja, mint a földön. Úgy érzem, hogy tőlem indul ki a dörgés, de csak sistergést lehet hallani, a dörgésnek már csak a visszhangja jut el hozzánk. Ez most nem volt nagyon vészes. A pehelykabát persze átázott, az nem véd az eső ellen. A vihar elmúlt, de szokás szerint reggelig reszkettem. Nehezen múlt el az éjszaka. Órát mindig viszünk magunkkal, hogy napközben tudjuk tartani az időt, de éjszaka az órát megnézni tilos, mert attól kezdve negyedóránként nézegeted és minden negyedóra fél órának tűnik.
Reggel megmásztuk a maradék kötélhosszakat, fölértünk. Összesen tizennégy órát másztunk. Kezdődhetett a leereszkedés. Akkor már tudtuk, hogy a szikla jobb oldalán vezet a helyes út. Délután négyre értünk vissza a beszálláshoz. Ott várt a bakancsom és a síbotjaim.
A Badile tetején
Ezek után jött az a bizonyos Habostekercs. Aki még nem látta képen, hogyan képzelje el?
Ez egy híres hópárkány a Königswand tetején. Nem is hó, inkább olyan majdnem-jég, jó kemény firn, amibe ha beleszúrjuk a jégcsákány nyelét, jól tart. Lényegében egy hatalmas hóátfúvás, áthajlás, mi az ilyeneket hóerkélynek, vehtének (németül Wächte) nevezzük. Egyébként a Habostekercs már nem létezik, jó pár évvel ezelőtt leszakadt, de ha még meglett volna, eszem ágában sem lett volna megmászni. Nekünk maga a fal volt a fontos. Elindultunk a beszálláshoz. Egy darabig gleccseren kellett menni, aztán egy leszakadáshoz, egy függőgleccserhez értünk.
Csak hogy a glaciális morfológiában járatlanok is el tudják képzelni: a függőgleccser azért függő, mert ez egy kisebb gleccser, ami egy nagyobb gleccserbe torkollik, de nem közvetlenül, hanem úgy, hogy a homlokzata lóg a főgleccser fölött. Bocs, ezt még én is tudom, pedig én csak geográfus vagyok, nem hegymászó.
Úgy döntöttünk, hogy bemelegítünk, csiszoljuk a jégtechnikánkat, tehát nem a normál úton megyünk fel, hanem ezen a függőgleccseren. Végig Gábor mászott elöl, neki jégen sokkal több tapasztalata van, mint nekem. Eleinte nem volt probléma, de aztán a spaltnik, vagyis a jéghasadékok egyre szélesebbek lettek, a falacskák meg egyre meredekebbek, némelyik 75-80 fokos. Bemelegítésnek túl jó volt, mert maga a fal, amin később másztunk, csak kb. 60 fokos. Egy kis szigetszerű jégteraszra értünk, előttünk egy hasadék, olyan két-két és fél méter széles, a túloldalán pedig egy 75 fokos jégfal. Nehezen tudtunk elindulni, mert ha átugorjuk a hasadékot, hogyan fogunk megmaradni a jégfalon? Végül Gábor átvetette magát rajta, egyből belecsapta a két jégcsákányt meg a hágóvasak orrát. Én biztosítottam. Sikerült is átugrania, és kialakított nekem egy kis lépésnyi helyet, ahová leérkezhetek. Úgy ötperces összpontosítás után mertem csak elugrani. Attól kezdve már nem volt gond.
Jégbuckáktól védve bivakoltunk. Jó meleg éjszakánk volt, mert okulva az előzőekből, nemcsak pehelykabátot, hanem hálózsákot is vittünk magunkkal.
Gondolom, földi ember ott gebedt volna meg még hálózsákban is.
Á, nem, jó melegek ezek a hálózsákok, ki lehet bírni. De aludni a legritkább esetben tudok, és sejtem is, hogy miért. Olvastam egy barlangász expedícióról, több hónapot töltöttek el egy barlangban. Az elején képtelenek voltak elaludni, aztán fölverték a sátraikat ott lenn a barlangban és már nem jelentett problémát az alvás. Úgy látszik, akkora a tér, hogy a szervezet ezt megérzi. A sátorban megvan a látszatbiztonság, megvan az én kis otthonom.
Egyszer később két társammal másztunk Kirgíziában egy falban. A harmadik bivakunk 800 méter magasan volt a fal aljától. Ott csak 30 centi szélesre sikeredett a párkány. Attiláék inkább egy vízesés alá húzódtak be, így én megnyertem a párkányt. Ide kiépítettünk egy kötélkordont, abba beakasztottam a karabinert, úgyhogy mint a kutya járhattam föl-alá. Száz százalékosan tudtam, hogy nem eshetek le. Lefeküdtem féloldalt, alattam 800 méter. Egyébként nem zavarnak az ilyen kitettségek, de ez már nekem is sok volt...
Reggel elég későn ébredtünk, s mire a beszálláshoz értünk, többen már beelőztek a normál úton. Mihelyt megsüti a Nap a falat, elkezdenek kiolvadni és potyogni a kövek. Fütyültek most is, elég mozgalmas út volt. Úgy határoztunk, megvárjuk a másnap reggelt, mert ilyen kőzáporban istenkísértés továbbmenni. Elég kevés ennivalót vittünk, nagyon be kellett osztani. Mit tehettünk, lustálkodtunk.
Másnap nagyon korán keltünk, de pár kötélhossz után felkelt a Nap, megint potyogtak a kövek. A fal annyira törmelékes volt, hogy hiába tettük volna be a biztosításokat, nem tartottak semmit. Ezután egy jégkémény következett, aminek a megmászását Gáborra bíztam. Végre elértük a falat. 400 méter szint, 55-60 fokos lejtő, szinte teljesen sima jég, még repedések sem voltak benne. Hosszanként váltva egymást értünk föl a csúcsra. Tulajdonképpen itt volt valamikor a Habostekercs. Fél négyre értünk föl, köd takart mindent, nem volt igazi csúcsélményünk.
A Königswandon
A Habostekercs
Már annyiszor szóba került ez a bizonyos csúcsélmény, de szinte mindig más összefüggésben használod.
Ezt inkább csak ironikusan szoktam mondogatni. Mindenki azt hiszi, micsoda boldogság, örömujjongás van odafönn. Lehetne persze sikerélményem, esztétikai élményem - együtt az igazi de ez általában nem jellemző. Igazi megkönnyebbülést akkor érzek, amikor már lejöttem. Akkor van igazi csúcsérzés, amikor már biztosan tudom, hogy sikerült.
Nagyon csúnya is tud lenni a hegymászás, ugyanis van egy csomó mászóút, például a Tátrában is, aminek nem a csúcs a vége. Felérsz a falon és mivel a csúcs maga elég jellegtelen, elmész balra, azzal kész. A mászók nagy része ilyenkor az utolsó pár tíz métert meg se teszi, ha csak nem feltétlenül muszáj, mondván, megmászta az utat, a cél teljesítve. Én ilyenkor is mindig felülök a csúcsra, nekem ez hiányozna... Elindultunk lefelé. Először havon, aztán kőtörmeléken haladtunk. Gábor lecsatolta a hágóvasat, egyet lépett és már csúszott is lefelé. Jég volt a törmelék alatt. Szerencsére nála volt a jégkalapács és megfogta magát, mielőtt felgyorsult volna.
Estére leértünk egy menedékházhoz. Nagyon fáradt voltam. Tojásrántottát rendeltünk. Nem szoktam én külföldön ilyeneket enni, pláne nem menedékházban, ahol minden sokkal drágább. A kukában találtunk egy fél üveg vörösbort, megittuk, nagyon jólesett. Azokban a napokban senki sem mászta meg ezt a falat, mi voltunk az elsők és ezt már tudták a menedékházban is. A végén nem is kellett fizetnünk a szállásért.
Lejövetel után - a Königspitze (Péterváry Gábor felvételei)
Aztán megvolt Velence. Nem bántam meg. Azt szoktam mondani, hogy én még a jót is kibírom. Nem kell megfagyni, van kényelmes szállásom a kempingben..., na és Velence... Otthon, Máriabesnyőn volt egy csomó lexikonunk, még most is előttem van egy kép gyerekkoromból, amikor még Pesten se jártam. Velence, ahol vízből vannak az utcák! Valami csodálatos, hogy én ide eljuthattam. Mindent végigjártunk, semminek se tudom a nevét, de nagyon jól éreztük magunkat az esős idő ellenére.
Utána persze mentünk vissza a hegyek közé. Nem szabadna keverni a kettőt. Korábban már lelkileg is akklimatizálódtunk, mostanra pedig eléggé ellustultunk. Megvolt a két út, ez a harmadik már csak hab lehetett volna a tortán, de nem igazán vágytunk föl. Odamentünk a Drei Zinnen középső tornyának a fala alá, mégis lássuk, hogy néz ki az út. Ahogy felnéztem, nem tudtam mást mondani, mint azt, hogy ki lehetett az a barom, aki kitalálta, hogy ide egyáltalán föl lehet menni. Hogy veheti az ember a bátorságot! Az alsó 400 méter folyamatosan áthajlik, így abban a magasságban körülbelül 20 méterrel lennénk kijjebb, mint a fal alja. Nem csoda, hogy hatással van az ember gyomrára, beleire... a hegymászók nem messze a beszállástól elkezdték építeni a negyedik Zinnét, de nem dolomitból...
Drei Zinnen - próbálkozás
Drei Zinnen - ki lehetett az a barom, aki kitalálta,
hogy ide egyáltalán föl lehet menni
Másnap reggel mi voltunk az elsők a beszállásnál. Ez ma már klasszikus út, sportmászóknak hetes nehézségű, de mi modern technikával akartunk fölmenni. Vittünk fejenként két trepnit, egy csomó szöget, mindenféle felszerelést. A cuccot, a hátizsákot mindig a másodmászó viszi, de most kicsit sokra sikeredett, így megfeleztük. Rajtam már eleve annyi felszerelés volt, hogy szinte kihúzott a falból. Szépen akasztgattunk, megtettünk három kötélhosszt, közben sorban kerülgettek bennünket, ment el mellettünk a többi páros. Nagyon zavart, hogy másokat hátráltatok. Én mentem elöl. Odaértem egy helyhez, nem volt se szöghely, se fogás. Kész, vége, nem bírtam továbbmenni. Leereszkedtünk, aztán hazajöttünk.
Bónusz!
A most következő képek - Szabolcs felvételei - egy későbbi út során készültek a Dolomitokban.
(A képen dr. Nógrádi Mihály látható, aki hat évig volt Szabolcs mászótársa)